Lesson 1: Lines, Ellipses and Boxes

2:54 PM, Sunday March 29th 2020

Imgur: The magic of the Internet

Direct Link: https://i.imgur.com/lQBLso9.jpg

Post with 54 views.

Most of these i feel like i did a decent job, some were a little a challenge but most i did understand. the only two i had a bit of a hard time with was drawing curved line for organic perspective and drawing circles for ellipses

2 users agree
6:44 AM, Monday March 30th 2020

The curves feel smooth and consistent and look pretty good, however the imposed lines seem to fray a a lot from both ends and are a bit wobbly on the first page. The second page does show improvement with confidence but still frays. Try to start at the starting point of the line and continue from there.

2 users agree
10:57 AM, Tuesday May 19th 2020

Hi Paranomalwar - I'd like to remind you that for future lessons you should use ink and paper instead of digital, as specified here. If you can't find a fineliner, you can use a ballpoint pen.

There is another existing review so I'll mark this lesson as complete. Good luck with the 250 box challenge!

Next Steps:

250 box challenge

This community member feels the lesson should be marked as complete, and 2 others agree. The student has earned their completion badge for this lesson and should feel confident in moving onto the next lesson.
The recommendation below is an advertisement. Most of the links here are part of Amazon's affiliate program (unless otherwise stated), which helps support this website. It's also more than that - it's a hand-picked recommendation of something I've used myself. If you're interested, here is a full list.
Drawabox-Tested Fineliners (Pack of 10, $17.50 USD)

Drawabox-Tested Fineliners (Pack of 10, $17.50 USD)

Let's be real here for a second: fineliners can get pricey. It varies from brand to brand, store to store, and country to country, but good fineliners like the Staedtler Pigment Liner (my personal brand favourite) can cost an arm and a leg. I remember finding them being sold individually at a Michael's for $4-$5 each. That's highway robbery right there.

Now, we're not a big company ourselves or anything, but we have been in a position to periodically import large batches of pens that we've sourced ourselves - using the wholesale route to keep costs down, and then to split the savings between getting pens to you for cheaper, and setting some aside to one day produce our own.

These pens are each hand-tested (on a little card we include in the package) to avoid sending out any duds (another problem with pens sold in stores). We also checked out a handful of different options before settling on this supplier - mainly looking for pens that were as close to the Staedtler Pigment Liner. If I'm being honest, I think these might even perform a little better, at least for our use case in this course.

We've also tested their longevity. We've found that if we're reasonably gentle with them, we can get through all of Lesson 1, and halfway through the box challenge. We actually had ScyllaStew test them while recording realtime videos of her working through the lesson work, which you can check out here, along with a variety of reviews of other brands.

Now, I will say this - we're only really in a position to make this an attractive offer for those in the continental United States (where we can offer shipping for free). We do ship internationally, but between the shipping prices and shipping times, it's probably not the best offer you can find - though this may depend. We also straight up can't ship to the UK, thanks to some fairly new restrictions they've put into place relating to their Brexit transition. I know that's a bummer - I'm Canadian myself - but hopefully one day we can expand things more meaningfully to the rest of the world.

This website uses cookies. You can read more about what we do with them, read our privacy policy.